selektywna rizotomia korzeni grzbietowych

(ang. Selective Dorsal Rhizotomy - SDR)
W 2011r. zainteresowałem się bardzo nietypowym dla neurochirurgów tematem - leczeniem spastyczności metodą selektywnej rizotomii korzeni grzbietowych (ang. Selective Dorsal Rhizotomy - SDR). W Polsce ta metoda była stosowana sporadycznie i nie zyskała uznania, natomiast w ośrodkach zagranicznych jest wykonywana masowo. Aby ją poznać udałem się do Saint Louis, gdzie doktor T.S. Park dysponuje ogromnym doświadczeniem w tym zakresie. Jego podejście do problemu spastyczności i sposób przeprowadzania operacji oraz zaobserwowane rezultaty przekonały mnie do zajęcia się tą metodą.

Po długim okresie przygotowań organizacyjnych w czerwcu 2012r. przeprowadziłem pierwsze operacje w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka. Widoczne od razu efekty operacji zachęcają do szerszego stostowania tej metody. Zainteresowanie rodziców dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym jest ogromne, tym bardziej, że polskie dzieci nie muszą już latać za ocean, a operacja jest finansowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Ponieważ docierali do mnie również pacjenci dorośli ze spastycznością kończyn dolnych na tle mózgowego porażenia dziecięcego, oraz dzieci mieszkające za granicą, których nie mogę zoperować w GCZD, nawiązałem współpracę ze szpitalem prywatnym AVIMED w Katowicach i od października 2012 wykonuję tam operacje SDR. Dzięki temu mogę leczyć pacjentów niezależnie od biurokratycznych ograniczeń NFZ, w warunkach komfortowych zarówno dla chorego, jak i dla całego zespołu leczącego.

opis metody

Szczegłowe informacje o operacji, kiedy jest stosowana, jacy pacjenci kwalifikują się do leczenia tą metodą i czego można spodziewać się po operacji.

Więcej

prezentacja dla rehabilitantów

przygotowana na potrzeby kursu prowadzonego przez Akademię Górnośląską