Eschatologia — z greckiego “ta eschata” — rzeczy ostatnie

Są rzeczy, od których nie da się uciec i których nie można ominąć. Jedną z nich jest śmierć. Co prawda czasy, gdy neurochirurgia wiązała się z ogromną śmiertelnością okołooperacyjną już minęły, ale nadal lekarze spotykają się z umierającymi, często wraz z rodzinami towarzysząc im w końcowym etapie życia.




Śpiączka, stan wegetatywny i śmierć mózgu

Kwestie związane z początkiem i końcem życia co jakiś czas są żywo omawiane w mediach. Niestety dość często komentarze dotyczące tych trudnych zagadnień posługują się słownictwem medycznym w sposób nieumiejętny, powodując dezorientację i uniemożliwiając zrozumienie problemu. Po dramacie związanym z zakończeniem życia Eluany Englaro, która prez wiele lat pozostawała w stanie wegetatywnym, napisałem tekst wyjaśniający kilka pojęć, takich jak śpiączka, stan wegetatywny i śmierć mózgu. W części został on opublikowany w Tygodniku Powszechnym (nr 14 (3117) z 5 kwietnia 2009). Zapraszam do przeczytania całości.

Transplantologia - pobieranie narządów do przeszczepów

Jako neurochirurg miałem możliwość zarówno rozmawiać z rodzinami zmarłych pacjentów na temat pobrania narządów do przeszczepów, jak i uczestniczyć w komisjach stwierdzających śmierć mózgu. Rozmowy o pobraniu narządów z ludźmi, którzy właśnie doświadczają śmierci bliskiej osoby są trudne dla obu stron. Dlatego zebrałem garść informacji na temat transplantacji narządów pobranych od zmarłych, licząc, że jeśli ktoś się z nimi zapozna wcześniej, to łatwiej będzie mu podjąć decyzję o zgodzie na pobranie narządów, i zaowocuje to zwiększeniem ilości pacjentów, którym przeszczep uratował życie.

Z innej strony...

Napisałem także pewien wiersz ...